Drăguș și Maxim, meci de vis la Gaziantep: românii au jucat încântător într-o victorie zdrobitoare

0
0

Denis Drăguş a reuşit o dublă pentru Gaziantep, victorioasă cu 6-1 în deplasare cu Adana Demirspor, duminică, în etapa a 36-a a campionatului Turciei.

Denis Drăguș. FOTO: Arhiva Adevărul

Drăguş a marcat în minutele 11 şi 77, în timp ce Alexandru Maxim a oferit două pase decisive, la golurile înscrise de Lazar Markovic (32) şi Papy Djilobodji (45+7). Pentru oaspeţi au mai punctat Mustafa Eskihellac (67) şi Aliou Badji (90). Golul gazdelor a fost înscris de John Mendoza (31), din pasa lui Mario Balotelli, care a fost eliminat în min. 39.

Drăguş, care a evoluat 82 de minute, a ajuns la 14 goluri marcate în 31 de partide. Maxim a fost integralist la oaspeţi, ca şi portarul Florin Niţă, în timp ce Deian Sorescu nu a făcut parte din lot.

Cu două etape înainte de final, Gaziantep se află pe locul 16, chiar deasupra poziţiilor retrogradabile (17-20), cu 38 de puncte, unul în plus faţă de Fatih Karagumruk şi Hatayspor.